Lisätietoa elokuvista ja keikoista saat klikkaamalla linkkejä aikataulussa tai Ohjelmisto-sivun kautta.

Lipunmyynti alkaa to 25.8. Bio Rexin verkkosivuilla ja kassalla.

Aikataulu-pdf Esityspaikat

17:00–22:00 Työväentalo
Kinojuhlien avajaissanat, Kino-kyltin valo syttyy, baari auki

19:00 Snellman-sali
Kinokonsertti Chaplinin poika (68′)

Säestys Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri

21:00 Bio Rex 1 
Karaokeparatiisi (75′)

Einari Paakkasen ohjaama dokumenttielokuva suomalaisten karaokerakkaudesta! Näytöksessä vieraita.

22:00 Hotel Seurahuone
Kinokaraoke

Tervetuloa laulamaan! Teemana elokuvat ja kiertolaisuus, karaoke-emäntänä Miia Reko

17:00 Työväentalo
Salesman (91′)

Albert ja David Mayslesin ja Charlotte Zwerinin ohjaamassa dokumenttielokuvassa seurataan kiertäviä Raamattu-kauppiaita. Elokuva on direct cinema -tyylisuunnan perusteos.

17:00 Bio Rex 1
Wildland (89′)

Jeanette Nordahlin ohjaamassa tanskalaisessa jännärissä rikollisperheen sisäiset suhteet rakoilevat.

 

19:00 Työväentalo
Julma maa (Badlands, 94′)

Terrence Malickin esikoinen on road-elokuvan klassikko.

19:00 Bio Rex 1 
Metsurin tarina (99′)

Mikko Myllylahden Cannes-elokuva ennakkonäytöksessä! Näytöksessä vieraita. Toinen näytös lauantaina.

19:00 West Coast Billiard
Lyhytelokuvanäytös

Valikoituja lyhytelokuvia teeman ja vieraiden innoittamana. Ilmaisnäytös!

21:00 Työväentalo
Kinokonsertti Beggars of Life (100′)

Ykspihlajan Kino-orkesteri säestää William A. Wellmanin junaelokuvan vuodelta 1928.

23:00 Työväentalo
Ykspihlajan kino-orkesteri

Harvoin keikkaileva kino-orkesteri sytyttää Kinojuhlien myöhäisillan!

21:00 Bio Rex 2 
The Miseducation of Cameron Post (91′)

Desiree Akhavanin ohjaama komediallinen draama kertoo nuorista eheytymisleirillä.

21:00 Tapahtumapuisto
Drive-in: Nuori kapinallinen (101′)

James Deanin tähdittämä ja Nicholas Rayn ohjaama nuorisokuvaus on amerikkalaisen elokuvan suuri klassikko.

12:00 Työväentalo
Synecdoche, New York (124′)

Charlie Kaufmanin omaperäisessä ja näkemyksellisessä draamassa sukelletaan teatteriohjaajan mielen syövereihin. Näytöksen jälkeen keskustelu.

11:00 Bio Rex 1
Encanto

Värikkäässä Disney-animaatiossa nuori Mirabel koettaa löytää erikoislahjansa. Suomeksi puhuttu. Näytöksessä on lapsille suunnattua erikoisohjelmaa!

10:00–12:00 Kahvila Saha
Tarinoita keskipohjalaisesta Amerikan-siirtolaisuudesta

Keskustelemassa Hanna Kauppinen, John Westmoreland, Marianne Cygnel. Mukana myös Keski-Pohjanmaan siirtolaisuus -hanke. Vapaa pääsy.

16:00 Työväentalo
Danceoke!

Iltapäivän tanssihetki, vapaa pääsy! Kesto noin 30 min.

14:30 Bio Rex 1
Metsurin tarina (99′)

Mikko Myllylahden Cannes-elokuva ennakkonäytöksessä! Näytöksessä vieraita. Toinen näytös.

Klo 14 Bio Rex 2
First Cow (121′)

Kelly Reichardtin mainio ystävyyskuvaus sijoittuu 1800-luvun Oregoniin.

17:00 Työväentalo
Duck Soup (68′)

Marxin veljesten klassikkokomedia sijoittuu Freedonian valtioon, jossa vilisee vakoojia.

17:00 Bio Rex 1
Killer of Sheep (80′)

Charles Burnettin ohjaama, Los Angelesiin sijoittuva draama on afrikkalais-amerikkalaisen elokuvan klassikko 70-luvulta.

16:30 Bio Rex 2
American Vagabond (85′)

Susanna Helken dokumenttielokuva kertoo kodittomista queer-nuorista San Franciscossa.

18:30 Työväentalo
Fargo (98′)

Frances McDormand loistaa poliisin roolissa Coenin veljesten mainiossa rikoskomediassa.

19:00 Bio Rex 1
Minari (115′)

Lee Isaac Chungin koskettavassa draamassa korealaisperhe muuttaa Arkansasiin viljelemään maata.

18:30 Bio Rex 2
Queen & Slim (132′)

Melina Matsoukasin tyylikkäässä, rasismia käsittelevässä jännärissä treffeillä tavannut pari joutuu pakenemaan virkavaltaa.

21:00 Työväentalo
Red Rocket (128′)

Sean Bakerin ohjaama elokuvauutuus on hysteerisen hauska tutkielma amerikkalaisesta sankarista. Videotervehdys näytöksen jälkeen.

21:00 Tapahtumapuisto
Drive-in: American Graffiti (112′)

George Lucasin nuorena ohjaama komedia on nostalginen, musiikintäyteinen nuorisokuvaus.

23:30 Hotel Seurahuone
Aija Puurtinen & Brooklynin satu

Keikka on aikamatka amerikansuomalaiseen siirtolaisuuteen ja sen mielenmaisemaan: tarjolla on akustisesti ja puoliakustisesti toteutettua, suomalaisesta ja amerikkalaisesta kansanmusiikista ammentavaa epookkia.

12:00 Työväentalo
Clueless (97′)

Amy Heckerlingin nerokas Austen-mukaelma on nuorisoelokuvan merkkiteos syvimmältä ysäriltä, pääosassa upea Alicia Silverstone.

12:00 Bio Rex 1
Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised) (118′)

Questloven ohjaamassa dokumenttielokuvassa aikamatkataan kesään 1969 ja Harlemin kulttuurifestivaalille. Lavalla ovat mustan musiikin huippunimet.

15:00 Työväentalo
Casablanca (102′)

Humphrey Bogart ja Ingrid Bergman ovat rakastavaisia maailmanpalon keskellä Michael Curtizin draamassa. We’ll always have Paris!

14:30 Bio Rex 1 
Leave No Trace (109′)

Traumatisoitunut sotaveteraani ja hänen teinityttärensä asuvat metsässä yhteiskunnan laitamilla Debra Granikin hienovireisessä draamassa.

18:00 Kokkolan kaupunginteatteri
Ritari Siniparta

Charlie Chaplinin musta komedia vuodelta 1947. Näytelmäversio saa ensi-iltansa kaupunginteatterilla myöhemmin syksyllä.

 

17:00–22:00 Työväentalo
Kinojuhlien avajaissanat, Kino-kyltin valo syttyy, baari auki

19:00 Snellman-sali
Kinokonsertti Chaplinin poika (68′)

Säestys Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri

21:00 Bio Rex 1 
Karaokeparatiisi (75′)

Einari Paakkasen ohjaama dokumenttielokuva suomalaisten karaokerakkaudesta! Näytöksessä vieraita.

22:00 Hotel Seurahuone
Karaokejatkot

Tervetuloa laulamaan! Teemana elokuvat ja kiertolaisuus, karaoke-emäntänä Miia Reko

17:00 Työväentalo
Salesman (91′)

Albert ja David Mayslesin ja Charlotte Zwerinin ohjaamassa dokumenttielokuvassa seurataan kiertäviä Raamattu-kauppiaita. Elokuva on direct cinema -tyylisuunnan perusteos.

17:00 Bio Rex 1
Wildland (89′)

Jeanette Nordahlin ohjaamassa tanskalaisessa jännärissä rikollisperheen sisäiset suhteet rakoilevat.

 

19:00 Työväentalo
Julma maa (Badlands, 94′)

Terrence Malickin esikoinen on road-elokuvan klassikko.

19:00 Bio Rex 1 
Metsurin tarina (99′)

Mikko Myllylahden Cannes-elokuva ennakkonäytöksessä! Näytöksessä vieraita. Toinen näytös lauantaina.

19:00 West Coast Billiard
Lyhytelokuvanäytös

Valikoituja lyhytelokuvia teeman ja vieraiden innoittamana. Ilmaisnäytös!

21:00 Työväentalo
Kinokonsertti Beggars of Life (100′)

Ykspihlajan Kino-orkesteri säestää William A. Wellmanin junaelokuvan vuodelta 1928.

21:00 Bio Rex 2 
The Miseducation of Cameron Post (91′)

Desiree Akhavanin ohjaama komediallinen draama kertoo nuorista eheytymisleirillä.

21:00 Tapahtumapuisto
Drive-in: Nuori kapinallinen (101′)

James Deanin tähdittämä ja Nicholas Rayn ohjaama nuorisokuvaus on amerikkalaisen elokuvan suuri klassikko.

23:00 Työväentalo
Ykspihlajan kino-orkesteri

Harvoin keikkaileva kino-orkesteri sytyttää Kinojuhlien myöhäisillan!

10:00–12:00 Kahvila Saha
Tarinoita keskipohjalaisesta Amerikan-siirtolaisuudesta

Keskustelemassa Hanna Kauppinen, John Westmoreland, Marianne Cygnel. Mukana myös Keski-Pohjanmaan siirtolaisuus -hanke. Vapaa pääsy.

11:00 Bio Rex 1
Encanto

Värikkäässä Disney-animaatiossa nuori Mirabel koettaa löytää erikoislahjansa. Suomeksi puhuttu. Näytöksessä on lapsille suunnattua erikoisohjelmaa!

12:00 Työväentalo
Synecdoche, New York (124′)

Charlie Kaufmanin omaperäisessä ja näkemyksellisessä draamassa sukelletaan teatteriohjaajan mielen syövereihin. Näytöksen jälkeen keskustelu.

Klo 14 Bio Rex 2
First Cow (121′)

Kelly Reichardtin mainio ystävyyskuvaus sijoittuu 1800-luvun Oregoniin.

14:30 Bio Rex 1
Metsurin tarina (99′)

Mikko Myllylahden Cannes-elokuva ennakkonäytöksessä! Näytöksessä vieraita. Toinen näytös.

16:00 Työväentalo
Danceoke!

Iltapäivän tanssihetki, vapaa pääsy! Kesto noin 30 min.

16:30 Bio Rex 2
American Vagabond (85′)

Susanna Helken dokumenttielokuva kertoo kodittomista queer-nuorista San Franciscossa.

17:00 Työväentalo
Duck Soup (68′)

Marxin veljesten klassikkokomedia sijoittuu Freedonian valtioon, jossa vilisee vakoojia.

17:00 Bio Rex 1
Killer of Sheep (80′)

Charles Burnettin ohjaama, Los Angelesiin sijoittuva draama on afrikkalais-amerikkalaisen elokuvan klassikko 70-luvulta.

18:30 Työväentalo
Fargo (98′)

Frances McDormand loistaa poliisin roolissa Coenin veljesten mainiossa rikoskomediassa.

18:30 Bio Rex 2
Queen & Slim (132′)

Melina Matsoukasin tyylikkäässä, rasismia käsittelevässä jännärissä treffeillä tavannut pari joutuu pakenemaan virkavaltaa.

19:00 Bio Rex 1
Minari (115′)

Lee Isaac Chungin koskettavassa draamassa korealaisperhe muuttaa Arkansasiin viljelemään maata.

21:00 Työväentalo
Red Rocket (128′)

Sean Bakerin ohjaama elokuvauutuus on hysteerisen hauska tutkielma amerikkalaisesta sankarista. Videotervehdys näytöksen jälkeen.

21:00 Tapahtumapuisto
Drive-in: American Graffiti (112′)

George Lucasin nuorena ohjaama komedia on nostalginen, musiikintäyteinen nuorisokuvaus.

23:30 Hotel Seurahuone
Aija Puurtinen & Brooklynin satu

Keikka on aikamatka amerikansuomalaiseen siirtolaisuuteen ja sen mielenmaisemaan: tarjolla on akustisesti ja puoliakustisesti toteutettua, suomalaisesta ja amerikkalaisesta kansanmusiikista ammentavaa epookkia.

12:00 Työväentalo
Clueless (97′)

Amy Heckerlingin nerokas Austen-mukaelma on nuorisoelokuvan merkkiteos syvimmältä ysäriltä, pääosassa upea Alicia Silverstone.

12:00 Bio Rex 1
Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised) (118′)

Questloven ohjaamassa dokumenttielokuvassa aikamatkataan kesään 1969 ja Harlemin kulttuurifestivaalille. Lavalla ovat mustan musiikin huippunimet.

14:30 Bio Rex 1 
Leave No Trace (109′)

Traumatisoitunut sotaveteraani ja hänen teinityttärensä asuvat metsässä yhteiskunnan laitamilla Debra Granikin hienovireisessä draamassa.

15:00 Työväentalo
Casablanca (102′)

Humphrey Bogart ja Ingrid Bergman ovat rakastavaisia maailmanpalon keskellä Michael Curtizin draamassa. We’ll always have Paris!

18:00 Kokkolan kaupunginteatteri
Ritari Siniparta

Charlie Chaplinin musta komedia vuodelta 1947. Näytelmäversio saa ensi-iltansa kaupunginteatterilla myöhemmin syksyllä.